Choroby przenoszone przez kleszcze i owady, czyli dlaczego i czym warto zabezpieczać nasze zwierzaki.
28.09.2018
Choroby przenoszone przez kleszcze i owady, czyli dlaczego i czym warto zabezpieczać nasze zwierzaki.
Cześć druga – KOMARY
Rozwój komarów odbywa się w stojących zbiornikach wodnych i jest uzależniony od temperatury otoczenia oraz od wilgotności. Ciepła i deszczowa pogoda sprzyja ich rozwojowi i stąd w takich warunkach pogodowych mamy więcej komarów, szczególnie w otoczeniu jezior i stawów. Aura chłodna i sucha hamuje ich rozwój.
Komary najczęściej kojarzą nam się ze swędzącymi pogryzieniami, niestety mogą one być również wektorami chorób wirusowych oraz pasożytniczych. Duża część chorób wirusowych dotyczy zwierząt gospodarskich, znajdują się wśród nich również choroby dotykające ludzi (jak gorączka Doliny Rift). Spośród zwierząt domowych chorobą wirusową zagrażająca życiu jest myksomatoza królików, przeciwko której stosujemy szczepienia. Z kolei chorobą pasożytniczą zagrażającą naszym pupilom jest Dirofilarioza.
Występują dwa gatunki tych nicieni:
? Dirofilaria repens
? Dirofilaria immitis
Oba gatunki tych nicieni są stosunkowo nowymi pasożytami w naszym klimacie. Pierwsze przypadki Dirofilaria repens są notowane na 2009 rok i uznawane jest, że występuje ona aktualnie na terenie całej Polski. Dirofilaria immitis to na razie pojedyncze przypadki, z czego część jest związana z przebywaniem zwierząt poza granicami naszego kraju, gdzie miały styk z wektorem tego pasożyta.
Dirofilaria repens wywołuje tzw. dirofilariozę skórną. Pasożyt najczęściej umiejscawia się w tkance podskórnej powodując świąd oraz zmiany skórne w postaci grudek, rumienia, wyłysień. Objawom tym mogą towarzyszyć wymioty, gorączka, apatia, pogorszenie apetytu. Nicień może również umiejscawiać się w innych narządach takich jak spojówka oka czy moszna.
Dirofilaria immitis wywołuje dirofilariozę sercowo-płucną, która charakteryzuje się znacznie bardziej nasilonymi objawami oraz gorszym rokowaniem. Jest ona potencjalnie śmiertelną chorobą, jej przebieg zależy od nasilenia inwazji. W takim przypadku dochodzi do niewydolności prawej komory serca, w związku z gromadzeniem się tam pasożytów. Obumierające nicienie mogą powodować zatory naczyń. Obecność ich antygenów doprowadza do odkładania się tzw. kompleksów immunologicznych w naczyniach, co w konsekwencji przyczynia się do uszkodzenia nerek, wątroby, mózgu czy płuc. Objawami występującymi zawsze są: kaszel, nietolerancja wysiłkowa, niewydolność oddechowa.
Najprostszą metodą rozpoznawania obu nicieni jest badanie mikroskopowe krwi. Na rynku mamy obecne także szybkie testy diagnostyczne. W przypadku dirofilariozy skórnej często jest ona wykrywana przy okazji badania histopatologicznego zmian skórnych. Postać sercowo-płucna natomiast jest diagnozowana w trakcie badań dodatkowych ukierunkowanych na niewydolność serca (RTG – powiększone serce, echo – obecność pasożytów wewnątrz serca oraz naczyń). Badanie echokardiograficzne jest również przydatne w celu oceny postępów oraz rokowania.
Obecnie na rynku mamy preparaty dla psów w postaci stop-on, które służą jako repelenty (odstraszacze) komarów. Po zastosowaniu preparat utrzymuje swoje działanie przez 4 tygodnie.
Dostępne są także preparaty w postaci tabletek, które działają zarówno na kleszcze, pchły, nicienie jelitowe oraz na larwy Dirofilaria immitis. Są polecane do stosowania w miejscach występowania inwazji nicieni. Zaleca się regularne podawanie w okresie występowania komarów.
Lek. wet. Aleksandra Murawska