BADANIE USG
29.06.2022
Ultrasonografia to badanie diagnostyczne, polegające na transmisji fal ultradźwiękowych, które przechodząc przez tkanki o różnej strukturze, odbijają się od nich i wracają w kierunku głowicy w różnym stopniu rozproszenia. Obraz jest wyświetlany na monitorze i może być interpretowany przez lekarza weterynarii. Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie.
Badanie umożliwia ocenę struktur wewnętrznych, można ocenić m.in. nerki, nadnercza, wątrobę, śledzionę, pęcherz moczowy, jelita, gruczoł krokowy, macicę, jajniki, jądra, tarczycę…
Badanie umożliwia także pobranie płynów z jamy ciała i torbieli oraz tkanek do biopsji. Badanie przeprowadza się także w czasie ciąży, co pozwala na kontrolę jej przebiegu. Pierwszą ultrasonografię przeprowadzić można już od 21 dnia ciąży.
Podczas wykonywania USG j. brzusznej zwierzę może znajdować się w pozycji leżącej na grzbiecie, boku lub w pozycji stojącej. W większości przypadków sierść musi być golona do przeprowadzenia badania, ponieważ fale ultradźwiękowe nie są przekazywane za pośrednictwem powietrza i konieczne jest aby sonda miała kontakt ze skórą. Aby uzyskać odpowiednie obrazy nawilżamy skórę alkoholem i stosujemy obfitą ilość rozpuszczalnego w wodzie żelu ultradźwiękowego.
W przypadku badania jamy brzusznej pies powinien być poddany głodówce na 8-12 h przed wizytą, ponieważ pokarm obecny w przewodzie pokarmowym mógłby utrudniać widoczność.
Z kolei przed badaniem pęcherza moczowego zwierzę powinno być powstrzymane przed oddawaniem moczu przynajmniej na 1h przed umówionym terminem – jedynie badając wypełniony pęcherz, możliwe jest postawienie trafnej diagnozy.
lek. wet. Margarita Moraczewska