pozyskiwanie materiału cytologicznego

10.04.2016

Prawidłowe pobranie materiału cytologicznego, według odpowiednich wzorców, zapewnia dokładne rozpoznanie.

ZMIANY GUZOWATE:

Technika aspiracyjna

Wykorzystujemy igłę ze strzykawką. Zmianę nakłuwa się w możliwie wielu miejscach, w różnych kierunkach, pociągając tłok 3-4 razy wytwarzając podciśnienie. Przed wyjęciem igły należy zredukować podciśnienie, w celu uniknięcia przedostania się materiału biopsyjnego do strzykawki. Strzykawkę odłączamy od igły, wypełniamy powietrzem, a następnie zawartość wytłaczamy na szkiełko podstawowe.

Technika nieaspiracyjna

Możemy użyć igły bez strzykawki lub też dołączamy strzykawkę, wypełnioną wcześniej powietrzem. Wprowadzamy igłę do zmiany i energicznie poruszamy nią kilka razy. Pobrany do igły materiał szybko usuwamy przy pomocy strzykawki i wykonujemy rozmaz.

PRÓBKI Z TKANEK:

Tkankę przecinamy, delikatnie osuszamy powierzchnię, by usunąć krew i płyn, powierzchnia musi być zupełnie sucha. Następnie szkiełko przyciskamy do tkanki- nie wykonujemy rozmazu.

NIEWYNIESIONE ZMIANY SKÓRNE:

Wykonuje się zeskrobiny aż do pierwszej krwi.

PRÓBKI Z PŁYNÓW:

Materiał poddaje się wirowaniu przez 3-5 minut przy prędkości 1500 obr/min. Supernatant jest usuwany, a z odwirowanego osadu wykonuje się rozmaz, jak w przypadku krwi. Jeżeli próbka jest klarowna lub lekko mętna, należy wykonać rozmaz bezpośredni i po zagęszczeniu.

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI