Co wiemy o Leptospirozie- chorobie odzwierzęcej

15.10.2019

LEPTOSPIROZA psów

Leptospiroza jest chorobą zakaźną i zaraźliwą wywoływaną przez bakterie z rodzaju Leptospira. Choroba ta dotyka psów, zwierząt gospodarskich oraz ? o czym należy pamiętać ? ludzi. W Polsce leptospiroza jest umieszczona w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń człowieka. Aż 17% potwierdzonych zachorowań na leptospirozę wśród ludzi może zakończyć się śmiercią 1. Wg WHO leptospiroza jest najczęściej występującą zoonozą (chorobą odzwierzęcą) na świecie – corocznie choruje na nią około 10 mln ludzi. Leptospiroza u psów może mieć bardzo różny przebieg. Objawy kliniczne są różnorodne i żaden z nich nie jest charakterystyczny na tyle, żeby na jego podstawie móc z pewnością rozpoznać leptospirozę. Choroba z reguły zaczyna się gorączką, niechęcią do zabawy czy spacerów, utratą apetytu, osłabieniem i ciężkim chodem, który prawdopodobnie jest wynikiem bólu mięśni. Na błonach śluzowych mogą pojawić się krwawe wybroczyny i żółtaczka świadcząca o uszkodzeniu wątroby. Z upływem czasu mogą dołączyć objawy związane z uszkodzeniem nerek: częste oddawanie moczu (w skrajnych przypadkach bezmocz), czerwone zabarwienie moczu, wymioty, odwodnienie, czasem owrzodzenia w jamie ustnej. U niektórych psów może rozwinąć się zespół krwotoczności płucnej, powodujący kaszel, przyspieszenie oddechów i wyraźną duszność. Psy najczęściej zarażają się w wyniku kontaktu z wodą, ziemią lub pokarmem skażonymi bakteriami Leptospira. Do zakażenia konieczny jest kontakt z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. Ryzyko zachorowania na leptospirozę dotyczy psów, które mają dostęp do jezior, stawów, zbiorników wodnych i przede wszystkim picie wody jest czynnikiem ryzyka. Psy, które żyją na terenach podmokłych, zalewowych lub w miejscach, gdzie występuje zwiększone ryzyko kontaktu z gryzoniami, będącymi rezerwuarem zarazków są także narażone na zakażenie bakteriami Leptospira. Problemem w przypadku leptospirozy jest odpowiednio szybkie postawienie prawidłowego rozpoznania, z tego powodu u każdego psa, u którego występują objawy uszkodzenia wątroby i/lub nerek powinno się uwzględniać w rozpoznaniu różnicowym leptospirozę. Lekarz weterynarii powinien zlecić w takich przypadkach wykonanie odpowiednich testów laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie rozpoznana leptospiroza może być skutecznie leczona antybiotykami. Należy pamiętać, że chory pies może stanowić źródło zakażenia dla ludzi. Konieczny jest zatem odpowiedni monitoring takiego zwierzęcia by upewnić się, ze leczenie jest skuteczne. Zgodnie z wytycznymi World Small Animal Veterinary Association zaleca się, aby psy z grup ryzyka poddawane były corocznym szczepieniom przypominającym przeciwko leptospirozie. Szczepienia w istotny sposób obniżają odsetek zwierząt zakażonych i chronią przed rozwojem choroby.

1Według danych opublikowanych w ?Przeglądzie Epidemiologicznym? z 2004 roku przez M. Czerwińskiego i M. Sadkowską-Todys.

 

Drogi Gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI