Złośliwy kot, wredny pies! Czy to prawda?
07.09.2017
Czy nasze czworonogi są złośliwe?
Bardzo często słyszymy od opiekunów naszych pacjentów, że ich kot bądź pies są złośliwymi zwierzętami. Zaraz po tym zdaniu zazwyczaj następuje wyliczanie: mój kot drapie meble, oddaje mocz na buty gości, hałasuje kiedy śpię; mój pies gryzie moje kapcie, niszczy przedmioty pozostawiony sam w domu.
Tak na prawdę bardzo często niesprawiedliwe przypisujemy zwierzętom złośliwość. Rozpatrując takie zachowania należy postawić się w roli czworonoga, zwrócić uwagę na etogram zachowań danego gatunku. Poniekąd w przypadku kotów większość odbieranych przez właścicieli negatywnie działań wynika z ich naturalnego usposobienia. Jako małe drapieżniki, polujące samotnie muszą znaczyć swój teren (oddawanie moczu, drapanie przedmiotów, pocieranie brodą). Co zaś tyczy się psów gryzienie, szczekanie, bieganie i kontakt ze ?stadem? to jedne z ich podstawowych potrzeb. Dlatego też mocno niesprawiedliwym jest mówienie o złośliwości.
Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy starać się ukierunkować tę ?energię? naszych zwierząt w pozytywnym kierunku, zarówno w przypadku psów jak i kotów. Zakazywanie i ograniczanie np. drapania przez kota jest niewykonalne i nieskuteczne, ale już odpowiednie przyzwyczajenie do drapaka uszczęśliwi kota oraz resztę domowników. Niekiedy konieczna jest ingerencja lekarska jak np. w przypadku znakowania moczem u samców, które w większości przypadków ustępuje dopiero po kastracji. Takie same wytyczne odnoszą się do psów, tutaj także bardzo często zakazywanie jest nieskuteczne. Należy jednak pamiętać, że część zachowań odbiegających od normy, może faktycznie mieć podłoże lękowe, stresowe, chorobowe lub mieć związek z demencją. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się skontaktować z lekarzem weterynarii.
Nie zawsze, a szczególnie dla świeżo upieczonych opiekunów są to kwestie oczywiste, dlatego też w każdym przypadku możecie Państwo liczyć na naszą fachową wiedzę.
Lek. wet. Rafał Kaczor